ALOOKEY Hakkında

ALOOKEY Cinsel Sağlık Bilgi Platformu

Türkiye’nin en çok güvenilen ve tercih edilen prezervatif markası OKEY ve Türk Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAPV) tarafından 2000 yılında kurulan ALOOKEY Cinsel Sağlık Danışma Hattı, cinselliğin çok rahat konuşulamadığı ve doğru bilgiye ulaşmanın zor olduğu bir ortamda konunun uzmanı kişiler tarafından doğru bilginin verilmesini ve bilgiye kolay erişimi hedeflemektedir.

Kurulduğu günden bu yana 444OKEY Cinsel Sağlık Danışma Hattı ve www.ok.com.tr sitesi üzerinden sağladığı online hizmet ile beş yüz bini aşkın soruya cevap veren ALOOKEY, cinsel sağlık konusunda önemli bir danışmanlık ve bilgilendirme hizmetini ücretsiz olarak sunmaktadır.

ALOOKEY, 2011 senesinde hizmete açılan web sitesi www.alookey.com ve danışma hattı ile cinsel sağlık konusunda Türkiye’nin en güvenilir ve en kapsamlı cinsel sağlık platformu olarak hizmet vermeyi amaç edinmiştir.

OKEY ve ALOOKEY Tarihçe

Türk Aile Planlaması Vakfı TAPV, 1990 yılların başında uluslararası bir kuruluşun teknik ve finansman desteği ile oral kontraseptifler ve kondom için sosyal pazarlama projeleri geliştirme çalışmalarına başladı. Kondom pazarı, hem disipline olmaktan uzak yapısı hem de köklü firmalar için ticari anlamda cazip olmayan cirosal büyüklüğü açısından çalışılması ve destek alınması zor bir pazardı.

Yeni bir marka olarak Okey’in Türkiye pazarına girmesi bir sosyal pazarlama projesi kapsamında 1991 yılında gerçekleşti. Sosyal pazarlama projesi kapsamında öncelikle ürünün satılması ve kullanımının arttırılmasını vasıtasıyla, toplumsal yarar üretilmesi amaçlandı. Toplumsal sorunlar konusunda üstlendiği duyarlı tavrı ile Eczacıbaşı İlaç firması bu projede yer aldı. Bir sosyal pazarlama ürünü olarak sınırlı bir kar marjı ile pazara giren Okey, aslında çok zor bir pazara giriyordu. Pazar zordu, çünkü taşıdığı hayati öneme karşın kondom çok popüler bir ürün değildi ve kullanımı sınırlıydı.

1991 yılında Okey, TAP Vakfı ve Eczacıbaşı İlaç Pazarlama (EİP) işbirliği ile piyasaya sunuldu. Okey, en etkin doğum kontrol yöntemi olarak konumlandı.

TRT’nin tek TV kanalı olduğu ve sıkı sansür kurallarının uygulandığı bir dönemde sansürü delerek ilk prezervatif reklamının yayınlanabilmesi ürünün ilk başarısı oldu. Buradaki zorluk hiç prezervatiften bahsetmeden, onun reklamını yapmak ve anlaşılır olmaktı. Aileler üzerinden kurgulanan yaratıcı çözümlerle ürünün faydası endirekt yollarla anlatıldı. Okey’in eriştiği pazar liderliği ve bilinirliği bu reklam döneminin sonucu oldu.

Sosyal bir misyon üstlenmiş olan Okey, sadece doğum kontrolünde etkin bir araç olarak değil, HIV/AIDS dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda tek koruyucu olması niteliğiyle de toplumun bu konulardaki bilinç düzeyini ölçen araştırmaları inceledi. 1998 senesinde, Türkiye genelinde evli/bekar ve kadın/erkek gruplarını kapsayan Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması ile AIDS ve cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar konusunda toplumun bilgi düzeyi ölçüldü. Araştırma ile AIDS’in ismen bilindiği ancak kaçınma yollarına ilişkin bilginin yanlış ya da oldukça yetersiz olduğu; cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklara dair bilinirlik düzeyinin ise oldukça düşük olduğu saptandı. Bu verilerin ışığında Okey, korunma kavramına daha geniş bir çerçevede sahip çıkılmasının gerekliliğini gördü. Pazarın lider markası olarak Okey, önemi gittikçe artan cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korunma kulvarında özellikle gençleri bilinçlendirme sorumluluğunu ele aldı. Bugünün gencinin, yarının anne babası olarak toplumun çekirdeği olan aileyi oluşturacağından hareketle, sağlıklı bir toplum adına Okey özellikle gençlere yöneldi. Birey ve toplum sağlığına duyarlı bir marka olarak gerçekleştirdiği her aktivitede eğitim ve bilgilendirmeyi kendine ana amaç olarak belirledi. Bunu yaparken, samimi, doğal, vaaz vermeyen bir marka olmaya özen gösterdi. Sağlık ve cinsel mutluluk kavramlarını daima birlikte ele aldı. Bu kapsamda çok çeşitli projelerde sponsorluklara imza attı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda bilgilendirici binlerce broşür ve numune dağıttı.

Prezervatifin hayati bir ürün olmasının nedeni, doğurganlığın kontrolünde etkin bir yöntem olmasının yanı sıra, HIV/AIDS dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda elimizdeki tek koruyucu araç olmasıydı.

Artık, ülkemizde eğitimin yaygınlaşması ve cinsel sağlık konusundaki bilincin artmasıyla kondom kullanımının da arttığı gözlemlenmektedir. Okey kondomları ise, bu alanda sadece güvenilir bir ürün olarak değil aynı zamanda sosyal misyonu olan bir ürün olarak 1992 yılından bu yana başarılı bir çizgi izlemektedir. Cinselliğin hala çok rahat konuşulamadığı ve doğru bilgiye ulaşmanın zor olduğu bir ortamda konunun uzmanı kişiler tarafından doğru bilgiler verilmesi amacıyla ALOOKEY Cinsel Sağlık Bilgi Hattı kurulması hedeflendi. 2000’li yıllara gelindiğinde bu sorumlu davranışın ve bu sosyal misyonun bir ürünü olarak Alo OKEY Cinsel Sağlık Bilgi Hattı kuruldu. 10 Mayıs 2000 tarihinde hat bir basın toplantısı ile hizmete açıldı.

Başlangıçta 257 0646 nolu telefon ile hizmet veren hat, 30 Nisan 2007 den bu yana 444 OKEY (444 6539) numarası ile çalışmayı sürdürmektedir.

ALOOKEY Cinsel Sağlık Bilgi Hattı

   OKEY Bilgi Hattı Hizmet Sunumu:

24 saat açık otomatik bilgi sistemi /kesintisiz 10 telefon hattı ile hafta içi saat 9:00–18:00 arasında canlı danışmanlık hizmeti verilmektedir. Bu saatler dışında mesaj bırakıldığında, geri arama (90sn.) yapılmaktadır.

   Bilgi Hattı Hizmet Çerçevesi:

Doğru bilgi sağlanması, önyargısız iletişim, güvenilirlik ve mahremiyetin korunması, hizmet noktalarına yönlendirme şeklinde gerçekleşiyor. Otomatik Bilgi Sunumu çerçevesinde tuşlarla ulaşılan ve gezilen menü sayesinde aşağıdaki başlıklara ve onların altındaki bilgilere ulaşılıyor:

I. Okey Ürün Bilgisi
II. Cinsellik
III. Cinsel Sorunlar
IV. Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
• Okey Ürün Bilgisi
     I.1. Okey’in özellikleri
     I.2. Okey kullanmanın yararları
     I.3. Okey nasıl kullanılır ?
• Cinsellik
     II.1. Cinsel Kimlikler
     II.2. Cinsel Uyarılma ve Orgazm
     II.3. Mastürbasyon
     II.4 .Penis Boyu/ Kızlık Zarı/ Cinsel İlişki Sıklığı
• Cinsel Sorunlar
     III.1. Cinsel İşlevler
     III.2. Cinsel Sorunların Ortaya Çıkış Nedenleri
     III.3. Cinsel İstek Kaybı
     III.4. Kadın ve Erkekte Cinsel Fonksiyon Bozuklukları
              III.4.1. Kadınlarda Cinsel Fonksiyon Bozuklukları
                          III.4.1.1. Orgazm Olamama
                          III.4.1.2. Ağrılı Cinsel İlişki
                          III.4.1.3. Vaginismus (Kilitlenme)
              III.4.2. Erkeklerde Cinsel Fonksiyon Bozuklukları
                          III.4.2.1. Erken Boşalma
                          III.4.2.2. Sertleşme Güçlüğü
                          III.4.2.3. Psikolojik Sertleşme Bozuklukları
                          III.4.2.4. Boşalmanın Gecikmesi
• Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
     IV.1. Bulaşma Yolları, Teşhis ve Tedavi
     IV.2. Hastalıklar Konusunda Bilgi
              IV.2.1. Gonore (Belsoğukluğu) / Sifiliz (Frengi)
              IV.2.2. Tricomonas / Şankroid (Yumuşak Çıban)
              IV.2.3. Klamidya /. Herpes (Genital Uçuk)
              IV.2.4. Hepatit B / HIV/AIDS

Danışmanlık hizmetinde ilkeler: Mahremiyetin korunması, tam ve doğru bilgi verilmesi, ikna ve zorlamanın olmaması, kararın arayan kişi tarafından verilmesidir.

Danışmanlık hizmeti verilirken; etkin dinleme, bilgilendirme, paylaşım/güven arttırma, sorun çözme/yönlendirme hizmetlerinin verilmesinin yanı sıra, bilgi ihtiyacı ve sorun alanları saptanmaktadır. Ürün hakkında geri bildirim verilirken, toplanan veriler üzerinden genel istatistiksel değerlendirmeler yapılmaktadır.